Važec – stretnutie nespokojných urbarialistov so štátnou mocou dňa 11.8.2021

Občania vs. štátna moc – v tieto dni ide o dve podstatné navrhované zmeny týkajúce sa i katastrálneho územia obce Štrba.

Všetkým občanom, urbárnikom a vlastníkom v dotknutej lokalite by sme chceli dať do pozornosti dve navrhované zmeny týkajúce sa katastrálneho územia obce Štrba:

  1. Zmenou je návrh Ministerstva životného prostredia SR a to zaradenie lokality SKUEV4103 Lúky pod Tatrami do národného zoznamu území európskeho významu – Verejná  vyhláška. 

Dňa 11. augusta 2021 o 10:00 hod. sa v Kinosále OÚ vo Važci malo uskutočniť prerokovanie uvedeného návrhu s vlastníkmi, žiaľ pre neschopnosť organizátora zabezpečiť vhodný priestor v súlade s protipandemickými opatreniami,  bolo uvedené prerokovanie zrušené pre veľkú účasť vlastníkov /cca 90 osôb/. Prítomní boli vlastníci z Važca, ale aj urbárnici zo Štrby  a poľovníci. Podľa  prísľubu p. Ing. Tomáša Ďuriana z Okresného úradu v Žiline sa samostatné prerokovania uskutočnia v každej z dotknutých obcí.

Celé znenie uvedeného návrhu nie je podľa slov pani Ing. Kataríny Žlkovanovej PhD. nikde zverejnené, a vlastníci budú oboznámení len na prerokovaní.

  1. Zmenou je pripravovaný návrh novely zákona 543/2002 Z. z.  o ochrane prírody a krajiny z dielne pani poslankyne RNDr. Anny Zemanovej z SaS. K uvedenej novele zákona, ktorá už v parlamente prešla 1. čítaním  bolo prerokovanie v piatok 6.8.2021 vo Svite za účasti ministra životného prostredia. V tento deň sa pred budovou Mestského úradu vo Svite súčasne konal aj protest proti uvedenému návrhu. Podľa prítomných rečníkov p. Ing. Rudolfa Huliaka, predsedu Pozemkového spoločenstva Očová a p. Ing. Dušana Lukášika, predsedu petičného výboru Petície MOR HO, v uvedenom návrhu nejde len o prevod štátneho majetku z Ministerstva pôdohospodárstva pod Ministerstvo životného prostredia, ale aj o zonáciu v národných parkoch, ktorá sa týka aj súkromných vlastníkov, urbárnikov a podobne. Podľa ich slov dôjde k devastácii uvedeného územia národných parkov, nie k ich ochrane a to tým, že veľká časť bude v bezzásahovej zóne. Koľko ľudí príde týmto o prácu? Aké budú materiálne škody? Koľko zvierat príde o svoje prirodzené prostredie? Aký to bude mať dopad na stavy podzemnej vody a celý ekosystém? – to sú otázky pre pani poslankyňu, ktorá predkladá tento návrh. Tá je však zatiaľ ochotná diskutovať len za zatvorenými dverami. 

Ako občania by sme privítali väčšiu transparentnosť pri uvedených návrhoch, nakoľko človek má pocit, že sa tu jedná o nás, bez nás, keď sa dozvedá len kusé informácie z médií. Pokiaľ by bola verejná diskusia, človek by mohol zhodnotiť za a proti.

Ján Silvaj, OI Nová Štrba

Zdroj: Milan Petruška, OI Nová Štrba

Odoberať
Oznamovanie
guest
4 Komentáre/ov
Najstaršie
Najnovšie Najviac hlasov
Vnorené feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
mirka
2 rokov pred

Slovensko je stále viac potravinovo nesebestačné. /Po tom, čo sme na jar zažili výstavbu na Štrbskom Plese – pre ľudí samozrejme, ako inak – státisícových apartmánov, tu nebol záujem Ministerstva ŽP o ochranu prírody v najstaršom národnom parku./
A dnes rovnaké ministerstvo potrebuje chrániť …pastviny…

Prevody majetku súkromných vlastníkov, keby išlo aj o štátne lesy /zoštátnené/… medzi ministerstvami. To sú nejaké guličky? Nie sú za tým aj osudy ľúdí?
A opäť prekrývanie dvoch vecí, jeden zákon, druhá vyhláška… najlepšie všetko prekryť, nezverejniť, potichu schváliť a mať ľudí za hlupákov, ktorí aj tak… tam nech čušia.

Milan Petruška
Milan Petruška
2 rokov pred

Som osobne veľmi sklamaný z danej situácie. Po odvysielaní reportáže RTVS 7.augusta 2021 v hlavných správach si hovorím: „Fajn, zonácia v národných parkoch je potrebná, pretože neexistujú jasné pravidlá“. Na proteste vo Svite som sa kvôli pracovným povinnostiam nezúčastnil. Bol som ale prítomný na „verejnom prerokovaní“ vo Važci 11.augusta t.r. Totálne zlyhanie úradníkov životného prostredia Žilinského kraja a veľká blamáž. Ináč sa toto prerokovanie nedá slušne nazvať. Jano, ďakujem za vysvetlenie situácie okolo lúk v tatranskom podhorí. Nejde teda iba o výmenu kompetencií ministerstiev týkajúcich sa štátnych lesov v národných parkoch, ako to vyznelo z úst pána Budaja a pani Zemanovej.

Jolana Kubisová
Jolana Kubisová
2 rokov pred
Odpovedať  Milan Petruška

Milan, chcem Ti poblahoželať k úspešnému príspevku k realizácii Novej Štrby. Som na Vás hrdá. Prajem Vám, aby sa Vám darilo, mama Kubisová

Júlia
Júlia
2 rokov pred

Veľmi ma mrzí, že v médiách bol protest vo Svite prezentovaný ako protest nejakej spodiny spoločnosti. Takže pracujúci ľudia sú zaradení na okraj spoločnosti. Na tomto proteste sa podľa môjho odhadu zúčastnilo asi tak
90 % lesníkov, urbarialistov. Sú to ľudia, ktorí celý svoj život zasvätili práci v lese, pestovaniu lesa a starostlivosti o les. A je podľa mňa nesprávne, že nemajú možnosť vyjadriť sa k danej situácii, k návrhom noviel, vyhlášok.
Dávam do pozornosti rozhovor s Ing. Dušanom Lukášikom CSc.
Aj slovenské lesy majú svoju gorilu. Rozhovor s Dušanom Lukášikom, CSc. (eurorespekt.sk)

4
0
Chceme poznať Váš názor.x
()
x