Osada Magurka

patrí do regiónu Liptov. Jedna z najvyššie položených osád na Slovensku s nadmorskou výškou prekračujúcou tisíc m n. m. Založená bola ako banícka usadlosť v štrnástom storočí. S ťažbou zlata sa začalo už v trinástom storočí. Lokalita Magurky a okolité bane boli známe v celom Rakúsko – Uhorsku. Na začiatku minulého storočia sa ťažilo v miestnych náleziskách približne 25 kilogramov zlata ročne. Pre nerentabilnosť ťažby boli bane v roku 1923 zavreté.

Osadu Magurka tvoria dnes zrubové domy a je to miestna časť Partizánskej Lupče. Nachádza sa v prekrásnom prírodnom prostredí pod vrcholmi Nízkych Tatier. Pre návštevníkov tohto kraja sú pripravené turistické cesty do vysokohorského prostredia západnej časti Nízkych Tatier a tiež od roku 2020 otvorená náučná trasa Magurský zlatý chodník v dĺžke 8,4 kilometra. O ubytovanie v osade Magurka nie je núdza. Záleží len na vašej peňaženke. Za zmienku stojí chata Magurka, chata pod Bašovňou, chata Mont a mnohé ďalšie. Ja som si vybral pre víkendový pobyt Chatu pod javormi, ktorá dýcha históriou. Je to národná kultúrna pamiatka, zrekonštruovaná drevenica rodiny Ruppeldtovcov, významných dejateľov slovenského národa.

Na chate nás privítal sympatický pár, schopný pre našu spokojnosť zabezpečiť aj nemožné. Príjemná atmosféra v kruhu najbližších ma vrátila v čase o päťdesiat rokov späť.

Jediné, čo sa dá tomuto kraju vytknúť je katastrofálna príjazdová cesta z Partizánskej Lupče smerom na Liptovskú Lúžnu. Príroda za to nemôže, ale kompetentní by sa mali vážne zamyslieť, čo ďalej. Auto si človek nekupuje každý deň.

Milan Petruška

Odoberať
Oznamovanie
guest
1
Najstaršie
Najnovšie Najviac hlasov
Vnorené feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Создать личный аккаунт

Thank you for your sharing. I am worried that I lack creative ideas. It is your article that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me?

1
0
Chceme poznať Váš názor.x
()
x