Zemplínske Hámre a Sninský kameň

Historicky mladú obec pod Vihorlatským pohorím v okrese Snina, v regióne Zemplín, som po prvýkrát navštívil septembri roku 2020.


S počtom obyvateľov 1300 sa radí medzi menšie dediny. Jej vznik začiatkom 19. storočia bol spätý s ťažbou železnej rudy. V tom čase v osade vybudovali dômyselný systém vodných kanálov zabezpečujúcich prevádzku až štyroch hámrov – dielni na spracovanie železa a to za pomoci vodou poháňaných bucharov, dúchadiel a mechov.
Postupne pribúdali aj ďalšie objekty. Vysoká pec, manufaktúra na spracovanie koží, vodná píla i zlievareň. Vylepšovali sa ubytovacie kapacity pre zamestnancov železiarní. Pre spracovanie železnej rudy vo vysokej peci bolo nevyhnutné zabezpečiť dostatok dreveného uhlia. Miestni obyvatelia ho pálili v takzvaných milieroch.

V roku 2015 bol v obci zriadený Hámorský náučný chodník, ktorý má spolu s obecným múzeom a turistickým centrom za cieľ oboznamovať verejnosť s krásami okolitej prírody a históriou obce. Pre turistov sú vybudované turisticky značené chodníky a tiež atraktívne
cyklotrasy.

Medzi prírodné pamiatky neďaleko obce patrí Sninský kameň. Chránená oblasť s výskytom vzácnych druhov flóry. Predstavuje výrazný skalný hrebeň s dvoma vrcholovými plošinami vypínajúcimi sa nad okolité bukové lesy kolmými stenami do výšky až 20 metrov. Je to
jedno z najkrajších výhľadových miest na východe krajiny.

Z obce Zemplínske Hámre vedie žltá značka do sedla Tri tably. Zo sedla na vrchol zasa červená. Dĺžka výstupu sa blíži ku dvom hodinám. Výhľady na vihorlatské lesy, vodnú nádrž Morské oko i na Východoslovenskú nížinu určite stoja za vynaloženú námahu.

Po necelom roku som sa do Zemplínskych Hámrov vrátil znovu aj s kamerou. Chcem sa podeliť s Vami o zážitok prežitý v sympaticky upravenej dedinke i o nádheru a scenérie, ktoré ponúka okolitá príroda.
Ďakujem za Vašu pozornosť! Video som natočil začiatkom augusta roku 2021.

Zdroj: Milan Petruška, OI Nová Štrba
Odoberať
Oznamovanie
guest
2 Komentáre/ov
Najstaršie
Najnovšie Najviac hlasov
Vnorené feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Lubica
Lubica
1 rok pred

Video nemá chybu, super tak ako všetky videá doposiaľ.Tak mála dedinka, môže byť príkladom aj takej veľkej obci ako je Štrba.

Jano
Jano
1 rok pred

Ďakujem Milan za video. Super tip na výlet. Mnohí cestujú za hranice /tak ako aj ja v minulosti/, aby pochopili, že tie najväčšie poklady nájdu v rodnej krajine. V sobotu som bol s manželkou na folklórnych slávnostiach v Heľpe. Dedinka, ľudia, úžasná, neopakovateľná atmosféra, keď sa na záver sobotňajšieho programu spievala pieseň ,,Vzleteli jarabice z vrbiny,..“ na počesť zosnulého pána profesora Milana Križa, človeku sa tisli slzy do očí.
Krásne. Slovensko malá krajinka, má toľko čarokrásnych miest, že je vždy čo objavovať.

2
0
Chceme poznať Váš názor.x
()
x