Autor Jean sa neozval

Jean (IP adresa: 84.47.55.193) sa vo svojom komentári odvoláva na zdroj: https://www.slovenskyvidiek.sk/tatranska-obec-strba-bude-krajsia/. Oficiálny názov tohto článku je „Tatranská obec Štrba bude krajšia“. Hneď v úvode si môžete prečítať, že „aktuálne spracovanie územného plánu aj s čiastkovými spresneniami s cieľom efektívnej realizácie je riešený tak, aby obec Štrba bola obývanejšia, mobilne dostupnejšia, rekreačnejšia, modernejšia a krajšia“.

Je to vízia alebo snáď utópia?

Všetky tri časti našej obce sa dlhodobo vyľudňujú. Nespokojnosť obyvateľov miestnych častí si môžete pozrieť v mojich videách venovaným verejným zhromaždeniam.

O dostupnosti ubytovania, stravovania, cyklocestičkách a podobných plánoch ako prilákať cudzincov, či turistov počúvame už dlhé desaťročia. Vlak nám ušiel ešte za socializmu, keď Štrba patrila medzi vyvolené „spádové obce“. Pamätám sa dobre, vtedy všetci predsedovia miestnych národných výborov okolitých dedín nadávali, že veľká časť financií prerozdeľovaných Okresným národným výborom v Poprade je pravidelne pridelená práve našej obci.

Choďte sa dnes prejsť po okolitých dedinách. Veľmi fandím napríklad Liptovskej Tepličke. Dynamicky rozvíjajúcu sa obec ale pribrzdila pliaga zo západu republiky. Mám konkrétne na mysli využitie lyžiarskych vlekov v zimnej sezóne. Aj tak si myslím, že niekedy posmešne prezentovaná Liptovská Teplička v ničom nezaostáva za „malým Švajčiarskom – Štrbou“.

Ale vrátim sa späť k článku p. Ing. Juraja Kerekeša, odborníka z praxe v turizme a osobnosti cestovného ruchu SR. Pán Ing., ja sa tiež považujem za odborníka v turizme. Prešiel som veľa štátov Európy, vystúpil na najvyššie štíty nášho kontinentu, celý Balkán aj s Albánskom poznám dôverne zo sedla bicykla. Venujem sa tomu tridsať rokov. Na svojich „potulkách“ som stretol množstvo dobrých ľudí, ktorí boli v prípade núdze ochotní pomôcť. Zadarmo.

Celý Váš oslavný článok sa zdá byť napísaný na objednávku. Nebudem o tom veľmi polemizovať, aká bola odmena. Možno víkendový pobyt v hoteli Patria na účet zamestnancov alebo krpce s valaškou?

Vo svojom diele obhajujete neobhájiteľné. Vám, ako odborníkovi – turistovi zrejme nič nehovorí územie Štrbského Plesa začlenené do Tatranského národného parku. Tiež Vám asi nič nehovorí tretí, štvrtý i piaty stupeň ochrany prírody.

Píšete o „holých zadkoch“, o hygiene a o ochrane zdravia. To akoby som počúval „starostu“ Štrby. Odvádzanie pozornosti od problémov, ktoré mali byť riešené po roku 2007, keď sa Štrbské Pleso opäť stalo Štrbským. Namiesto toho uvádzate, že „nespochybniteľne Michal Sýkora, starosta obce Štrba, spolu aj s obyvateľmi, Štrbiančanmi zabraňujú zdevastovať bohatstvo i jedinečnosť územia Štrbského Plesa pri dodržaní cieľov jeho udržateľnosti rozvoja“.

Štrbiančania, ako ste nazvali domácich obyvateľov, môžu tak akurát v spomínanej lokalite v lete zametať cesty a v zime odpratávať sneh. Kto tam má rozhodujúce slovo o tom, čo sa môže a čo nie, je „náš pán starosta“. Ja verím, že sa to čoskoro zmení.

Vám, pán inžinier, prajem pevné zdravie a realistickejšie články o našej svetlej budúcnosti.

Milan Petruška, Štrba

Odoberať
Oznamovanie
guest
1
Najstaršie
Najnovšie Najviac hlasov
Vnorené feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
jan
Admin
jan
2 rokov pred

Výborný článok, Milan 👍.

1
0
Chceme poznať Váš názor.x
()
x