Zvyšovanie daní a nehospodárne nakladanie s financiami obce

Na konci minulého roka nás Obecný úrad v Štrbe informoval, že došlo k schváleniu nových miestnych daní a poplatkov, ako aj k zavedeniu nového miestneho poplatku za rozvoj. Zástupcovia Obecného úradu argumentovali medzi iným tým, že dochádza k nárastu výdavkov obce, ktorý nemôže byť pokrytý plánovaným 2-3 percentným rastom príjmov obce z podielových daní pochádzajúcich zo štátneho rozpočtu.

Iste, pre niekoho je medziročný rast príjmov 2-3 percentá málo, pre niekoho veľa. Ale miera zvýšenia daní vyráža dych – posúďte sami:

Daň z pozemkov v obci Štrba, miestnej časti Štrba a Tatranská Štrba sa zvýšila nasledovne: daň za ornú pôdu a trvalý trávnatý porast stúpla o 34 percent, daň za záhradu, zastavané plochy, nádvoria a ostatné plochy o 30 percent, daň za stavebný pozemok o 100 percent a daň za lesné pozemky a vodné plochy o 30 percent.
Dane z pozemkov v miestnej časti Štrbské Pleso sa zvýšili viac – o hodnoty medzi 30 a 380 percent.

Daň zo stavieb v obci Štrba, miestnej časti Štrba a Tatranská Štrba sa zvýšila nasledovne: daň zo stavieb na bývanie o 46 percent, pôdohospodárske stavby o 21 percent, stavby na rekreáciu a chaty o 101 percent, garáže o 51 percent, priemyselné stavby a stavby na podnikanie o 13 percent, príplatok za podlažie o 21 percent.
Dane zo stavieb v miestnej časti Štrbské Pleso sa zvýšili v rozpätí 10 2400 percent.

Daň z bytov v obci Štrba, miestnej časti Štrba a Tatranská Štrba sa zvýšila nasledovne: daň za byt o 100 percent, daň za nebytový priestor na podnikanie a iný účel o 13 percent.
Daň z bytov v miestnej časti Štrbské Pleso sa zvýšila o 300 percent, za nebytový priestor: sklad, pivnica, garáž o 99 percent, daň za nebytový priestor na podnikanie a iný účel o 10 percent.

Daň za psa sa zvyšuje zo sumy 6,50 eur na 10,00 eur za každého psa ročne (okrem psa držaného v byte), a teda o viac ako 53 percent.

Daň za ubytovanie sa zvyšuje v miestnej časti Štrbské Pleso o 50 percent a v Tatranskej Štrbe o 33 percent.

Poplatok za komunálny odpad sa u fyzických osôb, osamelo žijúcich osôb nad 75 rokov a u osôb ŤZP sa zvyšuje o 42 percent, a u osôb zdržiavajich sa mimo obec viac ako 90 dní o 316 percent.

Toľko k zvýšeniu daní od 1. januára tohto roka. Pečiatka, podpis; občania, plaťte. Vraj peňazí mala obec málo a bolo treba zvyšovať. Miera zvýšenia mnohým vyráža dych a zvyšuje tlak. Čo s tým? Nuž, pozrime sa na výdavky obce.

Vypracovanie dokumentácie k zmenám a doplnkom č.2/2020 nás, občanov Štrby, stálo 18 600,- EUR. Tieto zmeny dopĺňajú zmeny schválené v decembri 2018. A tie zase menia a dopĺňajú nový územný plán schválený v tom istom roku 2018. Naozaj potrebujeme nové územné plány a ich zmeny v priemere takmer každý rok?

Obecné zastupiteľstvo svojim uznesením č.119/2020 z mája tohto roku schválilo kúpu nehnuteľnosti – bývalých potravín Nezábudka – za 90 000,- EUR. Občania Štrby sa teda svojimi daňami poskladali na to, aby obec dobrovoľne odkúpila od pôvodného majiteľa chátrajúcu nehnuteľnosť, ktorá nemá s činnosťou a poslaním obce nič do činenia.
V ten istý deň obecné zastupiteľstvo svojim uznesením č.134/2020 schválilo prenájom prízemia tejto budovy firme vyrábajúcej ponožky, ktorá tam podniká už od roku 1998, a to za sumu 300,- EUR mesačne. Potrvá teda 300 mesiacov, a teda 25 rokov, kým sa investícia Obecného úradu z našich daní vráti, a to nesmie obec zainvestovať do opráv a údržby ani cent. Tiež musíme dúfať, že nájomca bude mať o prenájom záujem po celý čas.

Tieto dva príklady poukazujú na nehospodárne nakladanie s majetkom predstaviteľmi obce Štrba. Máme námetov oveľa viac, a budeme Vás na túto tému informovať v pravidelných článkoch. Budeme ale radi, ak nás podporíte zaslaním ďalších informácií o nehospodárnom narábaní s financiami obce, a to použitím kolónky Napíšte nám v hornom menu na tejto stránke.

Odoberať
Oznamovanie
guest
7 Komentáre/ov
Najstaršie
Najnovšie Najviac hlasov
Vnorené feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Milan Petruška
Milan Petruška
3 rokov pred

Ďakujem Martinovi, že sleduje dianie v Štrbe, aj keď je vzdialený stovky kilometrov od domova. Môj názor na zvyšovanie daní je taký, že okrem šafárenia v obci chce každý žiť a mať svoj slušný plat. Narážam tým na OU v Štrbe. My sa týmto ľuďom skladáme na výplaty a oni nás považujú za druhoradých. Nie, ja netrpím komplexom menejcennosti. Zamestnanec OU v Štrbe sa vyjadril, že dostával od „starostu“ inštruktáž, ako sa chovať ku občanovi, s akým odstupom jednať so stránkami na OU. Možno ste to už zažili aj sami na vlastnej koži. No a čo sa týka zvyšovania daní od 13 do 2400%, zdá sa, že pospolitý ľud pod Tatrami nič nenamieta, ohne svoje chrbty až po zem, nech nás mlátia.My sme na to zvyknutí a radšej si zahryzneme do jazyka. To je naša mentalita. Nech si panstvo robí čo chce, my vydržíme…

Naposledy upravené 3 rokov pred používateľom Milan Petruška
Mirka
Mirka
3 rokov pred

Martinko, veľmi pekne ďakujem za informácie. Tieto informácie sú pre mňa nové. Pokiaľ je obec s tak lukratívnym katastrom, aký má obec Štrba nútená navyšovať obyvateľom dane, tak je niekde chyba. Iná situácia by bola, ak by obec investovala a demonštrovala svoju ekonomickú silu, vytvárala hodnoty. Ak by si cez svoje s.r.o.-čky budovala na trhu rešpekt a potrebovala by kapitál, ktorý sa vráti späť ľuďom do obce zvýšením životnej úrovne. Cez prechodné obdobie, pravdivé informácie, férové podmienky. Systém dcérskych spoločností obce nie je nastavený tak, aby generovali zisk. A tu nastáva jadro problému. Na jednej stane na obyvateľa platí: Úzky dvor a dlhý bič!; na strane druhej, na Nášho človeka: Pros, o čo chceš, a ja Ti to dám.

Peter
Peter
3 rokov pred

Sú to šokantné informácie o tých daniach. Až by to bola pravda a to sa určite tak ľahko nedozvieme, že sa zvýšili kvôli tomu, aby splatili to vypracovanie dokumentácie a tú starú budovu, tak je to dobrý podraz na všetkých obyvateľov obce. Tie peniaze na takéto veci majú ísť z nezávislych zdrojov a nie z našich daní 😠

trackback

[…] Obec zatiaľ dostala za prenájom lukratívnych pozemkov v blízkosti stavby veže na Štrbskom Plese celé dve eurá, a tretie euro je na ceste, ak poslanci schvália návrh starostu na najbližšom zasadnutí. Táto cena nie je nijak podložená, a majiteľom honosnej stavby by iste neprekážalo zaplatiť niekoľko tisíc alebo desaťtisíc euro navyše, ktoré by rozpočtu obce iste prišli vhod. Možno by nebolo potrebné zvyšovať dane tak, ako sme o tom písali minule. […]

trackback

[…] sme informovali o značnom zvyšovaní obecných daní občanom a prisľúbili sme, že sa budeme zaoberať […]

trackback

[…] sme písali o historickom zvyšovaní daní v Štrbe, ktoré nemá obdobu.  Písali sme tiež o predražených obstarávaniach a nezmyselných výdavkoch obce.  O […]

trackback

[…] môže starosta očakávať od obyvateľov obce rešpektovanie zákonov a napĺňanie obecnej kasy zvyšujúcimi sa daňami, ale sám nezverejňuje svoje majetkové priznania na obecných stránkach, ako mu to zákon […]

7
0
Chceme poznať Váš názor.x
()
x